Селищна рада смт. Томашгород
Рокитнівського району Рівненської області

Відпочинок

ЛЕГЕНДИ

смт. Томашгород


КАМІНЬ КОЛЬОРУ СОНЦЯ

Бурштин називають каменем, який випромінює сонце. Існує давня легенда про появу бурштину на землі. Колись на небі було не одне, а два сонця. І одного разу небо не витримало обидва сонця, одне з них впало в море, розкололося на мільйони маленьких сонечок. Відтоді море піднімає зі свого дна ці золоті скалочки сонця і викидає людям на берег, щоб вони побачили і потримали в руках скалочки, відчули на собі його цілющу силу. Бурштин називають каменем, який випромінює сонце. Існує давня легенда про появу бурштину на землі. Колись на небі було не одне, а два сонця. І одного разу небо не витримало обидва сонця, одне з них впало в море, розкололося на мільйони маленьких сонечок. Відтоді море піднімає зі свого дна ці золоті скалочки сонця і викидає людям на берег, щоб вони побачили і потримали в руках скалочки, відчули на собі його цілющу силу.

СЛЬОЗИ БОЖОЇ МАТЕРІ

Річ у тім,що під час розп’яття Ісуса Христа край дороги,що нею Спаситель ішов із важким хрестом на Голгофу, росла квітка з жовтими пелюстками. Знесилений Icy с упав саме на неї і вона почала холодити зранене тіло. Пізніше, коли Христос підвівся під ударами вояків, глянув добрими очима на рослину. Від того пройняла її чудесна сила. А пізніше, коли святий Іван відпроваджував Божу Матір з Голгофи до себе , то Мати Божа, побачивши квітку, що змилосердилася над терпінням її Сина, залилася слізьми,й ті сльози впали на пелюстки. Звідси й назва «Сльоза Божої Матері» Цікаво й те,що цій квітці не притаманне літнє цвітіння.

АЗАЛІЯ

Забрали якось татари в неволю одного парубка з наших країв. Закували в кайдани і зробили рабом. А парубок красень був і вдатний у всьому. От і закохалася в нього Азалія — єдина дочка якогось вельми знатного татарина. Знала донька, що батько ніколи не згодиться, щоб вона дружиною бранця стала. І зважилась на крайність: взяла найкращих коней з табуна і потай від батька вирушила з коханим на Полісся. Гордий вельможа не стерпів такої наруги і поклявся привселюдно, що тільки кров'ю доньки і невірного змиє сором зі свого роду.

Три тижні мчала за втікачами погоня. І наздогнала їх аж на Поліссі — стомлених і змучених. Люто дивився вельможа, як боронився Іван, як упав, вражений стрілою, як Азалія у розпуці схилилася над Іваном. І пришпорив коня, аж той змією звився: — Хай звершиться суд Аллаха! Звелася рука з ятаганом і ...заклякла рука на півдорозі: єдина дочка, улюблена. Чекав, може пощади попросить. Та підвела татарка чорні очі, а в очах таке горе, що аж стрепенуло вельможу. Помовчав мить якусь і процідив похмуро: Зв'яжемо і відвеземо додому. І почув у відповідь: — Ти відняв у мене, що міг, а відняти любов і Аллахові несила! Схилилась до мертвого Івана, підняла його шаблю — і просто собі в серце. Гаряча кров бризнула на синій верес і спалахнула дивовижним квітом — неначе сонце своє проміння розсипало — азалією.

НЕОПАЛИМА КУПИНА

За давніх часів оточили місто Дорогобуж на Волині польське та угорське війська й запропонували захисникам здатися. І відповідь отримали: гілочку з блідо-рожевим суцвітгям на верхівці. Довго вороги не могли нічого збагнути. Аж поки один із них не підвів нападників до куща з такими ж суцвіттями й запалив його. Кущ спалахнув вогнем. Та за мить полум'я зникло, а кущ залишився неушкодженим. Зрозуміли завойовники, що їм ніколи не перемогти український народ. У Біблії неопалима купина — терновий кущ, який горить і якимось чудом не згорає. Люди знають про кущ білого ясенцю, що виділяє офірні олії, які скупчуються навколо нього. Вони згорають, полум'я згасає, а кущ цілий. А ще неопалима купина — символ України, яку вже багато століть ніхто не може поневолити, бо вона — незнищенна.

Вічнозелений, невмирущий

З калиною твій переплівся шлях,

З калиною твій цвіт блакитний виник:

Немов калина — дівчина в піснях,

І хлопець у піснях — немов барвінок.

На рідну землю дивним сплетом ліг,

Барвінку наш, барвіночку хрещатий.

Ти сплетом ліг, як сплетиво доріг,

Єдиний, як Дніпро і як Хрещатик.

З давніх часів барвінок увійшов у життя нашого народу, про нього складено багато легенд, пісень. Немовлят купали у барвінку — на здоров'я і вроду, дівчата прикрашали його квітами коси, вплітали у вінок — на щастя, пучечки вішали над дверима — щоб оберігав від нечистої сили. Кущики барвінку садили біля будинку, аби родина жила довго у злагоді і щасті.